November 8, 2013

CodeClub a sprawa polska

CodeClub logoThis will be a post mainly targeted at polish community, to explain more about CodeClub, CodeClub World and what we could do to promote the idea in Poland. Therefor it’ll be easier for me to do it in polish. So apologies to all non-polish speaking readers.

Co to jest CodeClub?

Zacznijmy więc może od początku. Cóż to jest ten CodeClub? Idea powstała jakieś 2 lata temu w Wielkiej Brytanii, a za tym wszystkim stoją 2 panie – Clare Sutcliffe i Linda Sandvik. W tym wszystkim chodzi o to, żeby zachęcić dzieciaki do programowania i dać im okazję spojrzeć na komputer z troszkę innej strony. Przeważająca większość dzieci (i nie tylko dzieci) traktuje komputer jako narzędzie do nauki lub/i zabawy, i nie zdają sobie sprawy z tego, że naprawdę niewiele trzeba, aby samemu móc przejąć kontrolę nad komputerem i napisać swój własny program. Program skierowany jest do dzieci w wieku 9 – 11 lat, które w trakcie zajęć tworzą gry i aplikacje interaktywne.

Jak to działa?

Jak już wspomniałem wcześniej, wszystko zaczęło się w Wielkiej Brytanii i skierowane było do dzieci mieszkających na Wyspach Brytyjskich, ale okazało się na tyle popularne, że parę miesięcy temu ideę zaczęto promować na całym świecie, i tak właśnie powstał CodeClub World. Ale wróćmy na moment do tego jak to funkcjonuje w Wielkiej Brytanii. Pierwszy raz usłyszałem o CodeClub na konferencji PHP w Londynie, w lutym zeszłego roku. I w ciągu niecałych 2 miesięcy udało mi się założyć taki klub w szkole do której chodzą moje dzieci.

Kluby prowadzone są przez ochotników, którzy poświęcają na to 1 godzinę tygodniowo na prowadzenie samych zajęć, plus około 1 godziny dodatkowo na przygotowanie się do tych zajęć. Zajęcia są całkowicie bezpłatne, prowadzone na terenie szkoły, po głównych zajęciach. W Wielkiej Brytanii, w szkole podstawowej zajęcia odbywają się od godziny 9 rano do 15:30 popołudniu, ale w wielu szkołach są organizowane zajęcia dodatkowe, po szkole. I w tym właśnie czasie odbywają się również zajęcia CodeClub. W UK jest około 21 tyś szkół podstawowych, i CodeClub robi wszystko co może, żeby dostać się do każdej z tych szkół. Na dzień dzisiejszy, zarejestrowało się 1375 klubów, więc jest jeszcze dużo do zrobienia, ale CodeClub staje się coraz bardziej popularny, i z dnia na dzień przybywa coraz więcej klubów. Idea jest wspierana przez takie firmy jak: Google, Mozilla czy ARM, a patronat honorowy objął nad nim nawet Jego Królewska Wysokość Książę Yorku. W promocję CodeClub zaangażowały się nawet takie osoby jak Niklas Zennström (założyciel Skype’a), Chad Hurley (założyciel YouTube) czy Tim Berners-Lee (twórca WWW!) . Film poniżej wspaniale to obrazuje.

Po zarejestrowaniu klubu, otrzymujesz dostęp do wszystkich materiałów potrzebnych do prowadzenia klubu. Przykłady takich materiałów, możecie znaleźć tutaj:

Szkoła udostępnia salę z komputerami oraz wsparcie pedagogiczne oraz pomaga w przygotowaniu do zajęć – drukowaniu materiałów, rozpromowaniu klubu, itd. Materiał zawiera wszystkie rzeczy potrzebne do przeprowadzenia zajęć – skrypt, który dzieci używają do napisania gry/programu krok po kroku, informacje dla prowadzącego jak przeprowadzić zajęcia oraz dodatkowe materiały (jeżeli są potrzebne) – pliki graficzne, dźwiękowe, cokolwiek, co się przyda w trakcie zajęć.

Prowadzący musi się jedynie zgłosić na czas w szkole, pomagać dzieciom w trakcie zajęć i generalnie dobrze się bawić. Bo w tych zajęciach, głównie chodzi o naukę poprzez zabawę.

Używane oprogramowanie

Dzieciaki zaczynają pierwszy semestr tworząc gry przy pomocy programu Scratch. Jest to darmowy program który można pobrać ze strony projektu i zainstalować na komputerach w szkole.

 

Programowanie polega na układaniu klocków, symbolizujących różne struktury kodu. Działa to podobnie jak puzzle – nie wszystkie klocki pasują do siebie, wszystkie klocki są podzielone ze względu na funkcjonalność i wyróżnione odpowiednim kolorem.

Tak więc, mamy do dyspozycji pętle, zmienne, warunki, możemy kontrolować klawiaturę i mysz oraz interakcje między obiektami na ekranie. Niektóre skrypty mogą być naprawdę skomplikowane, ale wcale nie takie trudne do stworzenia.

W drugim semestrze, projekty Scratch stają się bardziej złożone, ale równocześnie dzieci mają większą swobodę działania, co zachęca ich do eksperymentowania. W trzecim semestrze przechodzi się do tworzenia stron WWW – używając HTML-a i CSS, a w czwartym zaczyna się już prawdziwe programowanie w Pythonie. To wszystko jest jeszcze przede mną, ale jasno widać jak wszystko jest zaplanowane do przodu.

Semestr jest jedynie logicznym podziałem i wcale nie musi odnosić się do semestru szkolnego. Wszystko zależy jak dzieci sobie radzą – są tacy którzy “łapią” wszystko bardzo szybko, a są takie dzieci które potrzebują więcej czasu aby zrozumieć pewne rzeczy. Także, w pewnym momencie może się zdarzyć, że dzieci będą pracować nad różnymi projektami w trakcie tych samych zajęć. Poszczególne semestry podzielone są na poziomy – po skończeniu każdego poziomu dzieci nagradzane są certyfikatami.

Rejestracja klubu

Rejestracja klubu jest banalna. Najpierw trzeba znaleźć szkołę w której chcecie rozpocząć prowadzić zajęcia. Jeżeli nie wiecie w jakiej szkole możecie zacząć prowadzić zajęcia, skorzystajcie z wyszukiwarki na głównej stronie CodeClub. Wpisujecie tylko kod pocztowy i w jakim okręgu chcecie znaleźć szkołę.

Następnie skontaktujcie się ze szkołą – najlepiej umówić się na spotkanie z dyrektorem i omówić szczegóły. Zanim rozpoczniecie zajęcia, musicie pozytywnie przejść sprawdzenie CRB (Criminal Records Bureau). Generalnie szkoła musi się upewnić, że nie macie żadnej przeszłości kryminalnej, szczególnie jeżeli chodzi o kontakty z dziećmi. Większość szkół bez problemu zrobi wam to na miejscu. Alternatywnie można przystąpić do programu STEM Ambassadors, która też wam w tym wszystkim pomoże.

Następnie, trzeba zarejestrować swój klub na stronie CodeClub – https://www.codeclub.org.uk/quick-registrations/new.  Pamiętajcie, że tak to wygląda w przypadku rejestracji klubu w Wielkiej Brytanii. Jak zarejestrować klub w Polsce powiem wam poniżej.

Po zarejestrowaniu klubu, uzyskacie dostęp do materiałów i… możecie zaczynać. Trzeba tylko wydrukować materiały i przyjść na zajęcia. Przed każdymi zajęciami polecam przeczytać wszystkie dokumenty. Bardzo one pomogą w zrozumieniu jak zacząć klub, jak podchodzić do dzieci, itd. Warto również samemu ukończyć każdy projekt przed zajęciami, żeby zrozumieć na czym on polega i być w stanie odpowiedzieć na pytania dzieci i im pomóc.

CodeClub a sprawa polska

Pozostaje więc pytanie, jak możemy poprowadzić taki klub w Polsce? Po pierwsze podstawowym źródłem informacji będzie strona CodeClubWorld – http://codeclubworld.org/. Jeżeli chodzi o materiały, to zacząłem tłumaczyć je na język polski. Wszystkie materiały są dostepne na koncie GitHub – https://github.com/CodeClub. Polskie tłumaczenie jeszcze tam nie jest dostępne, ciągle nad nim pracuję, ale w ciągu następnych dwóch tygodni spodziewam się, że tłumaczenie już się tam pojawi. Do tego czasu, możecie je sobie pobrać z mojego forka – https://github.com/proofek/scratch-curriculum.

Tutaj mam mały apel o pomoc. Potrzebuję kogoś, kto będzie wstanie przejrzeć przetłumaczone materiały i potwierdzić, że są OK i nadają się do użycia. Jeżeli ktoś jest chętny pomóc to bardzo proszę o kontakt na Twiterze.

Następna sprawa, która boję się że będzie trochę bardziej problematyczna, to jest kwestia znalezienia szkoły, która będzie chętna poprowadzić takie zajęcia. Niestety tutaj mam ograniczone pole działania, bo nie mam żadnych znajomych w polskim systemie edukacji.  Muszę tu troszkę znów liczyć na waszą pomoc. Trzeba by odwiedzić jakieś szkoły, porozmawiać z nauczycielami lub dyrektorem i dowiedzieć się jak to można zorganizować. Nie mówię, że będzie prosto, ale z właściwą determinacją na pewno uda się coś osiągnąć. Takie kluby działają w takich krajach jak: Rosja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Dania, Turcja, Grecja czy Chorwacja. Coś musi się dać zrobić. Jeżeli uda się wam coś dowiedzieć to bardzo proszę o kontakt. Może jesteś nauczycielem albo pracujesz w kuratorium albo ministerstwie edukacji. Jeżeli nie uda się w szkołach, to może da się to zorganizować w trakcie zajęć na świetlicach, albo może uda się zorganizować jakieś zajęcia przy pomocy urzędu miasta.

Uważam, że naprawdę warto jest rozpromować ideę CodeClub i się w nią zaangażować. Nie dość, że jest to świetna zabawa to na pewno pomoże w edukacji naszych dzieci, a być może w przyszłości niektórzy z nich zostaną programistami. Kto wie!?

Referencje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *